W dzisiejszych czasach praktycznie każdy młody, dorastający człowiek spędza wiele czasu w świecie nowych technologii. Uzależnienie od Internetu może być poważnym zagrożeniem, którego nie należy bagatelizować. Nie należy też jednak popadać ze skrajności w skrajność – to może odnieść skutek dokładnie przeciwny do zaplanowanego.

Wpływ Internetu na rozwój dziecka

Internet można bowiem wykorzystać do bardzo pożytecznych celów. Rozwój dziecka a Internet – to temat rzeka. Wiemy, że Sieć daje ogromne możliwości nauki, zbierania informacji, kontaktu z kulturą, znajdowania inspiracji oraz motywacji do pracy i rozwoju. Poza tym nawyki ukształtowane przez funkcjonowanie w Internecie wpłyną na postępowanie w każdej sferze. Jego obecność w życiu dziecka jest zazwyczaj faktem, który powinniśmy starać się rozsądnie ukierunkować, mając na uwadze dobro naszej pociechy. Wiemy, że dobrem dziecka jest też posiadać ciepłe, bliskie relacje z nami, rodzicami. Czasem może nam być przykro, gdy istota której daliśmy życie i którą wychowywaliśmy od maleńkości wybiera zamiast nas wirtualne rozrywki. Zwłaszcza takie które wydają się nam mało mądre i wartościowe. Nie powinniśmy jednak obrażać się, w żadnym razie nie należy też z góry kapitulować. Uznawać, że ze względu na demoniczne nowe technologie na aktywne uczestnictwo w życiu naszych dzieci i silne więzi nie mamy szans. 

rozwój dziecka a internet
fot. Pexels.com

Pokazujmy, że jesteśmy otwarci na ich świat

Przede wszystkim okazujmy dziecku zainteresowanie i cierpliwie słuchajmy ich relacji z własnego życia. Zachęcajmy do ich udzielania nam i bądźmy ciepli, gdy chcą z nami rozmawiać – to zmniejszy szanse na dystans i milczenie, gdy przyjdą gorsze chwile, które prędzej czy później i rzadziej lub częściej będą się pojawiać. Bądźmy na bieżąco Jedną z nich są gry online z dzieckiem. Wiele gier nadaje się dobrze do rodzinnej rozrywki – pytajmy najmłodszych o ich propozycje. Oczywiście nie zastąpimy dziecku znajomych i nie powinniśmy próbować tego robić. Warto jednak od czasu do czasu pokazać, że też jesteśmy ludźmi, z którymi można miło i wesoło spędzać czas, a także swobodnie porozmawiać również na luźniejsze tematy. Bliskość i zaufanie naszych pociech wynagrodzi nam w dłuższej perspektywie z nawiązką wszelki chwilowy dyskomfort.

Szukajmy wspólnych pasji

Relacje z dzieckiem a internet – to temat niepokojący dziś miliony rodziców na całym świecie. Co ważne, Sieć można wykorzystać również do wzmocnienia swojego autorytetu. Możemy bowiem uczyć dziecko, jak wykorzystywać nowoczesne technologie do najrozmaitszych życiowych czynności. Poczynając od umiejętnego wyszukiwania wiarygodnych i sprawdzonych informacji, przez zbieranie danych potrzebnych w szkole (a kiedyś w pracy), planowanie podróży i wyjazdów, przygotowywanie posiłków na podstawie internetowych przepisów. Kończąc na rozsądnym wybieraniu produktów, które nadają się do zamówienia z internetowego sklepu – możliwości jest bez liku.

rozwój dziecka a internet
fot. Pexels.com

Weźmy też pod uwagę, że w ramach rewanżu dziecko może nas czegoś nauczyć. Technologia cały czas idzie do przodu, a z wiekiem trudniej i trudniej być nie bieżąco. Przy okazji odnotujmy, że teraz to my możemy inicjować wspólne zabawy. Na przykład właśnie wybranie razem dania, na które mielibyśmy ochotę, a następnie zebranie składników i przygotowanie go razem. Tego rodzaju czynności dostarczą nam i dziecku wiele radości, w jego głowie wzmocnią pozytywne skojarzenia i więź z nami. Dodatkowo ostatecznie przydadzą mu się również przy samodzielnym funkcjonowaniu w wieku dorosłym. 

Warto zauważyć, że jeśli będziemy zgadzać się na propozycje wspólnych gier czy zabaw z dziećmi, to później będziemy mieli większe szanse na pozytywną reakcję z ich strony. Wciągając je w jakieś nasze zainteresowanie. Naszą pociechę możemy z pomocą Internetu wprowadzać w świat wartościowych czy cenionych przez nas twórców filmów i seriali, artystów, muzyków, dowolnego rodzaju autorytetów, które są naszym zdaniem ważne dla ich prawidłowego rozwoju i w ogóle w życiu. Oczywiście, nie wszystko to, co jest naszym zdaniem świetne, przypadnie do gustu naszym dzieciom. To naturalne, tak samo było przecież z nami i naszymi rodzicami. Stały obustronny przepływ propozycji rozrywek z jednej oraz praktycznych porad. Z drugiej strony pomoże zbudować ciepłą, silną relację między rodzicem a dzieckiem.

Dla rodziców, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci zapraszamy na artykuł o kontroli rodzicielskiej w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here