Popularność Internetu, telefonów komórkowych i komputerów wśród dzieci budzi wiele pytań, interesuje i niepokoi rodziców. Zjawisko jest z oczywistych przyczyn nowe – interesujące nas technologie dopiero co pojawiły się na świecie i weszły do powszechnego użytku. Zdążyło się już jednak pojawić kilka naprawdę ciekawych badań na temat wpływu korzystania z Internetu na najmłodszych. Co z nich wynika?

Wpływ na relacje z innymi

Jaki jest więc wpływ internetu na dzieci? Badanie przeprowadzone na grupie wiekowej 12-18 pokazywało, że więcej internetu w życiu dziecka to mniej czasu przeznaczonego na relacje z rodzicami. Nie może to więc być miłe dla matek i ojców nastolatków. W tym samym badaniu wyszło jednak, że zjawisko nie doprowadziło do obniżenia jakości relacji rodzic-dziecko.

Z drugiej strony, o ile intensywne korzystanie z Internetu zmniejszało w oczywisty sposób ilość czasu spędzanego z przyjaciółmi, to w wielu niezależnych od siebie badaniach wykazano pozytywny wpływ komunikacji poprzez wirtualne wiadomości tekstowe na jakość przyjaźni. W pierwszej chwili może być to zaskakujące – czy naprawdę łatwiej być blisko z drugim człowiekiem, gdy nie widzimy jego, tylko napisane przez niego znaki? Badacze wyjaśniają jednak to zjawisko w sensowny sposób i po zastanowieniu łatwo przyznać im rację. Wirtualna komunikacja znacząco obniża próg wstydu – poprzez internetowe wiadomości łatwiej poruszać najbardziej krępujące, intymne tematy, które w spotkaniu twarzą w twarz często pomijamy. Rozmowy o sprawach osobistych z kimś zaufanym wzmacniają więź i poprawiają ogólne samopoczucie młodego człowieka, co również pokazują przeprowadzone badania.

wpływ internetu na dziecko
fot. Pexels.com

Czy nadmiar korzystania z nowych technologii powoduje u dzieci depresję?

Korzystanie z internetu przez dzieci na taką skalę wywołuje niepokój. Wielu podejrzewa, że nowe technologie mogą w dłuższej perspektywie czasowej powodować gorsze samopoczucie u najmłodszych. Nie można odmówić temu rozumowaniu pewnej logiki – w końcu zjawisko nie jest całkiem naturalne. Czy dzieciom nie byłoby lepiej, gdyby ten czas spędzały ze znajomymi w rzeczywistości niewirtualnej? Wbrew pozorom, sytuacja wcale nie przedstawia się tak źle. Jeśli badania pokazują tego rodzaju współwystępowanie, to tylko w określonych przypadkach i na niewielką skalę. Jedno z nich wykazało rzeczywiście istotny związek między przebywaniem przed ekranem komputera lub telefonu oraz depresyjnymi uczuciami – ale pojawiający się dopiero u dzieci, które spędzają w ten sposób ponad sześć godzin dziennie. U nich również nie był jednak duży.

Inne, kompleksowe, przeprowadzane na przestrzeni kilku lat badanie pokazało ciekawy, zniuansowany obraz zjawiska. Spędzanie wiele czasu w Internecie nie występowało wspólnie z depresją u dzieci, które posiadały wysokiej jakości przyjaźnie. Taki związek zachodził natomiast u tych, które wysokiej jakości przyjaźni nie posiadały. Tę grupę należy jednak również rozbić. U dzieci, które czas spędzały w Internecie poświęcały na interakcje z innymi internautami, poziom depresji się obniżał. Można więc powiedzieć, że znajdowały dzięki Sieci substytut “realnych” znajomości, który poprawiał im samopoczucie. Najgorzej sytuacja wyglądała u tych najmłodszych, którzy głównie “surfowali” po Internecie. Niestety, zamiast szukać i odnajdywać ludzkie ciepło w tej czy innej postaci, takie dzieci zabijają czas w życiu, którego nie lubią. W takich właśnie wypadkach ważna jest kontrola rodzicielska, która pozwoli na zadbanie o dziecko korzystające z Internetu.

wpływ internetu na dziecko
fot. Pexels.com

Kluczowe, co konkretnie nasze dziecko robi w Internecie

Wszystkie te badania prowadzą nas do istotnej konkluzji na postawiony temat roli internetu w procesie wychowania dziecka. Oczywiście czas spędzony w Sieci ma wielkie znaczenie. Ważniejsze wydaje się jednak, co dokładnie nasza pociecha robi w Internecie. Rozmawiajmy z dzieckiem na ten temat i monitorujmy jego aktywność w przyjazny, nieinwazyjny sposób. Jednocześnie orientujmy się też w jego relacjach z rówieśnikami i ogólnym samopoczuciu. Sieć może być szkodliwą ucieczką od problemów jak pożytecznym środkiem. W zależności od okoliczności Internet może też jednak wpływać korzystnie na samopoczucie i rozwój dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here